Історія справи
Постанова ВГСУ від 22.12.2015 року у справі №927/479/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2015 року Справа № 927/479/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого Грейц К.В.,суддів :Бакуліної С.В., Поляк О.І. (доповідач),розглянувши у відкритому судовому засіданніматеріали касаційної скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю "Монофіламент"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 23.09.2015у справі№ 927/479/15 Господарського суду Чернігівської областіза позовомЗаступника прокурора міста Чернігова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській областідоТовариства з обмеженою відповідальністю "Монофіламент"провідшкодування шкоди 405 787,37 грн.,
за участю представників
від прокуратури: прокурор відділу ГПУ Збарих С.М.;
від позивача: не з'явились;
від відповідача: Щиглов Є.О. дов. № 1905 від 19.05.2015;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 13.05.2015 у справі № 927/479/15 (суддя Кушнір І.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2015 (головуючий суддя - Шаптала Є.Ю., судді - Скрипка І.М., Гончаров С.А.), позов задоволено повністю. Стягнуто з ТОВ "Монофіламент" у дохід Державного та місцевого бюджету м. Чернігова 405 787,37 грн. шкоди, заподіяної засміченням земельних ресурсів.
Не погоджуючись із зазначеними рішенням та постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Моно-філамент" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернігівської області від 13.05.2015 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2015 у справі № 927/479/15 направити справу на новий розгляд до Господарського суду Чернігівської області.
Касаційна скарга мотивована порушенням господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 5, ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ч. 1 ст. 35 Закону України "Про відходи", п. 5.8.2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 N 171 (у редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 N 149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за N 285/2725, ст.ст. 24, 29, 43, 78 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 15.12.2015 у справі № 927/479/15 розгляд касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Монофіламент" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2015 у справі № 927/479/15 Господарського суду Чернігівської області відкладено на 22.12.2015.
18.12.2015 до Вищого господарського суду України від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.
Відзиву на касаційну скаргу не надходило.
Представник позивача своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався.
Розглянувши матеріали касаційної скарги та додаткових пояснень до касаційної скарги, заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, 02-08 липня 2014 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Федоренко О.Д., державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Кириченко З.В., на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 27.06.2014 № 702 та відповідного направлення, проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариством з обмеженою відповідальністю "Монофіламент", за результатами якої складено відповідний акт перевірки № 207/04.
Відповідно до вказаного акту під час перевірки були присутні головний інженер відповідача ОСОБА_9, заступник головного директора з охорони праці відповідача ОСОБА_9 В ході огляду території ТОВ "Монофіламент" виявлені непоодинокі факти розміщення твердих побутових відходів та будівельних відходів, які утворюються при демонтажу обладнання та споруд, на твердому покритті без контейнерів. Керівництвом підприємства не в повній мірі вживаються заходи щодо здійснення контролю за місцями тимчасового розміщення відходів, що створює загрозу забруднення навколишнього природного середовища їх складовими. Також зазначено, що з правої сторони внутрішнього проїзду, напроти ремонтно-будівельного цеху виявлено факт несанкціонованого розміщення відходів. Відходи розміщені на ґрунті без дозволу на розміщення відходів, що призвело до засмічення земельної ділянки і є порушенням ст. 33 Закону України "Про відходи", ст. 35, 46 Закону України "Про охорону земель". Розміри земельної ділянки, засміченої відходами становлять: ширина - 5,1 м, довжина - 15,5 м, середня висота складування відходів 1,2 м. Площа засміченої ділянки становить 79,05 м кв., об'єм розміщених відходів - 94,86 м куб. Площу забрудненої земельної ділянки заміряно за допомогою п'ятидесятиметрової мірної стрічки Р50 УЗК ДСТУ 4179-2003, інв. 11 (дата повірки 1 кв. 2014).
Генеральним директором відповідача Максимовим А.П., отримано копію зазначеного акту перевірки, що підтверджується його підписом та відбитком печатки ТОВ "Монофіламент".
08.07.2014 за результатами перевірки винесено припис № 207/04, в якому, зокрема, приписано ТОВ "Монофіламент" в термін до 01.08.2014 забезпечити ліквідацію несанкціонованого звалища відходів з правої сторони внутрішнього проїзду, навпроти ремонтного цеху на вул. Щорса, 78, в м. Чернігів.
Вказаний припис було прийнято до виконання генеральним директором ТОВ "Монофіламент" Максимовим А.П. 08.07.2014.
08.07.2015 також складено протокол про адміністративне правопорушення № 001027, екземпляр якого отримав заступник головного директора з охорони праці ТОВ "Монофіламент" ОСОБА_9
11.07.2014 постановою Державної екологічної інспекції у Чернігівській області про накладення адміністративного стягнення № 256/04 головного директора з охорони праці ТОВ "Монофіламент" ОСОБА_9 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Копію даної постанови ОСОБА_9 отримав особисто 11.07.2014.
Відповідно до Розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельних ресурсів виробничими відходами через порушення природоохоронного законодавства по вулиці Щорса, 78 в м. Чернігові, який було виконано 20.10.2014 згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 № 171 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 05.05.1998 за № 285/2725 (із змінами внесеними згідно з наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №149 від 04.04.2007), загальний розмір шкоди внаслідок засмічення земель складає 405 787,37 грн.
30.10.2014 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області на адресу ТОВ "Монофіламент" була направлена претензія № 11-03/2845 від 28.10.2014 із вимогою відшкодувати шкоду в розмірі 405 787,37 грн., заподіяну державі в результаті засмічення земельних ресурсів виробничими відходами через порушення природоохоронного законодавства на вулиці Щорса, 78 в м. Чернігові, яка була отримана останнім 31.10.2014, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
12.11.2014 ТОВ "Монофіламент" у відповіді на претензію № 200/11 повідомило Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області про те, що товариство ліквідувало звалище відходів з правої сторони внутрішнього проїзду, напроти ремонтно-будівельного цеху у термін, визначений п. 5 припису до 01.08.2014, про що було повідомлено старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Федоренка О.Д. листом № 107/114 від 01.08.2014 та зазначило, що вимоги, викладені в претензії, не підлягають виконанню з боку товариства.
У зв'язку з відмовою відшкодувати завдану засміченням шкоду, прокурор звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Монофіламент" про стягнення з останнього у дохід Державного та місцевого бюджету м. Чернігова шкоду, заподіяну засміченням земельних ресурсів в розмірі 405 787,37 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що в ході перевірки на території ТОВ "Монофіламент" виявлені непоодинокі факти розміщення твердих побутових та будівельних відходів, які утворюються при демонтажу обладнання та споруд, на твердому покритті без контейнерів чи інших засобів захисту від їх негативного впливу на довкілля, що створює загрозу забруднення навколишнього природного середовища небезпечними складовими цих відходів. При цьому, чинним законодавством заборонено розміщення будь-яких відходів саме на відкритому ґрунті землі, тобто, скидання, розміщення та зберігання відходів на відкритому ґрунті не може відбуватися взагалі навіть на короткий проміжок часу. Розсортування за типом матеріалів з направленням на відповідне зберігання мало здійснюватися відповідачем безпосередньо в момент розбирання та очищення цехів та приміщень без створення звалищ відходів на відкритому ґрунті.
Колегія суддів погоджується з висновками попередніх судових інстанцій про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про охорону земель" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про відходи" визначено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення); розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані, зокрема, не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Частиною 1 ст. 42 Закону України" Про відходи" встановлено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності, зокрема, за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.
Згідно зі ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Пунктами 1.1 - 1.3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 N 171 (у редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 N 149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за N 285/2725, визначено, що дана методика, розроблена відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про відходи" та інших нормативно-правових актів. Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності. Методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів.
Пунктом 2.1 вказаної методики визначено, що відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; засмічення земель - наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.
Відповідно до п.п. 3.2, 3.3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Згідно з п. 3.5, п.п. 3.5.1 зазначеної методики при виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди. Об'єм відходів, що спричинили засмічення, встановлюють за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів. Товщину шару відходів ділянки визначають вимірюванням.
Відповідно до п. 5.1 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення.
Як встановлено господарськими судами та підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ "Монофіламент" № 207/04, приписом № 207/04 від 08.07.2014, протоколом про адміністративне правопорушення № 001027 від 08.07.2015, відповідачем було спричинено засмічення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: вул. Щорса, 78, в м. Чернігів шляхом розміщення відходів на грунті без відповідного дозволу.
При цьому, відповідно до приписів чинного законодавства умовою кваліфікації такого правопорушення як засмічення земель, що є підставою для настання відповідальності та відшкодування шкоди спричиненої таким засміченням, є факт виявлення сміття на відкритому ґрунті без дозволів, що призвело чи могло призвести до забруднення навколишнього природного середовища, встановлений уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення, зокрема, актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення. Таким чином, встановлений екологічною перевіркою та судами попередніх інстанцій факт засмічення відповідачем земельної ділянки є достатнім для відшкодування шкоди незалежно від того, призвело це чи може призвести до забруднення земельної ділянки.
Господарськими судами встановлено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельних ресурсів виробничими відходами через порушення природоохоронного законодавства на вулиці Щорса, 78 в м. Чернігові виконано Державної екологічної інспекції у Чернігівській області згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.
Враховуючи викладене, висновки господарських судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову про відшкодування шкоди, завданої засміченням земельної ділянки, є законними і обгрунтованими.
Доводи касаційної скарги та додаткових пояснень про відсутність у акті перевірки № 207/04 предмету державного нагляду, даних про те, яким чином був здійснений розрахунок площі засмічення і об'єм відходів та якими засобами не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки з вищевказаного акту вбачається, що предметом перевірки було дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариством з обмеженою відповідальністю "Монофіламент", а площу забрудненої земельної ділянки заміряно за допомогою п'ятидесятиметрової мірної стрічки Р50 УЗК ДСТУ 4179-2003, інв. 11 (дата повірки 1 кв. 2014). Крім того, колегія суддів зазначає, що посилання скаржника на формальні недоліки акту перевірки, як то відсутність у ньому кадастрового номеру земельної ділянки, протоколу вимірювання, схеми несанкціонованих сміттєзвалищ, не є достатньою підставою для звільнення останнього від відповідальності.
Щодо посилання скаржника на те, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельних ресурсів в частині визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та віднесення земельної ділянки до категорії за цільовим призначенням здійснений позивачем на підставі неналежних документів, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 5.6, 5.8.2 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Довідку про віднесення земельної ділянки, що зазнала засмічення, до категорій за цільовим призначенням надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Як вбачається з розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельних ресурсів виробничими відходами через порушення природоохоронного законодавства на вулиці Щорса, 78 в м. Чернігові, зазначений розрахунок було виконано позивачем з урахуванням категорії земельної ділянки, що зазнала засмічення і її нормативної грошової оцінки, вказаних у листі управління Держземагентства у Чернігівському районі Чернігівської області № 3981 від 13.10.2014, що за своїм змістом тотожний довідці.
Що стосується посилання в касаційній скарзі на те, що відповідач не здійснював розміщення чи зберігання відходів, що утворились внаслідок господарської діяльності, то, як уже зазначалося вище, засмічення земельної ділянки має місце при розміщенні промислових, побутовими та іншими відходів, які утворюються в результаті будь-якої людської діяльності, безпосередньо на грунті без відповідного дозволу. При цьому, господарськими судами попередніх інстанцій встановлено порушення відповідачем приписів природоохоронного законодавства, яке полягає у засміченні земельної ділянки, що підтверджується актом перевірки № 207/04, приписом № 207/04 від 08.07.2014, протоколом про адміністративне правопорушення № 001027 від 08.07.2015, які не оскаржувалися відповідачем та не визнані протиправними у відповідному порядку. А навпаки, як встановлено судами, ТОВ "Монофіламент" ліквідувало звалище відходів з правої сторони внутрішнього проїзду, напроти ремонтно-будівельного цеху у термін, визначений приписом № 207/04 від 08.07.2014 та сплатило штраф.
Доводи касаційної скарги про те, що відповідач не є власником виявлених в ході перевірки відходів та не має відношення до місця, де вказані відходи було виявлено також не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки відповідно до акту № 207/04 предметом перевірки, в результаті якої виявлено засмічення земельної ділянки, було дотримання вимог природоохоронного законодавства саме Товариством з обмеженою відповідальністю "Монофіламент". При цьому, земельна ділянка, на якій було виявлено засмічення, знаходиться за тією ж адресою, що і нерухоме майно, придбане відповідачем за договором купівлі-продажу частини нерухомого майна від 19.07.2013 (а.с. - 34 т. 1).
За таких обставин колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2015 у справі № 927/479/15 слід залишити без змін, а касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Монофіламент" - без задоволення.
В силу ст. 49 ГПК України судовий збір за розгляд касаційної скарги покладається на скаржника.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Монофіламент" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2015 у справі № 927/479/15 залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.09.2015 у справі № 927/479/15 залишити без змін.
Головуючий суддя К.В. Грейц
Судді С.В. Бакуліна
О.І. Поляк